SEO Nedir? Neden Önemlidir?

SEO nedir?

Nedir bu SEO detaylıca bakalım. İngilizce olarak “Search Engine Optimization” kelimelerinin baş harflerinden oluşan kelimedir. Arama motorlarının web sayfalarını en üstte ve sürekli bulunur hale getirme sistemidir. Arama motorları, aranan kelimeleri sıralarken algoritmik yani matematiksel sonuç kullanırlar. Web sayfaları oluşturulurken, buna dikkat edilir.

Son yıllarda internetin hayatımızın her alanına girmesi sonucu seo’da geliştirilmiştir. Tüm siteler arama motorlarında öncelikle kendi web sitelerinin bulunmasını isterler. Bu yüzden de web tasarımcılarına başvururlar. SEO uzmanları, web sitesine yapılacak bu uygulamaları iki yönlü değerlendirir. Site içi düzenleme ve site dışı düzenleme olarak değerlendirirler.

Site içi düzenleme, arama motorlarının siteyi düzenli bir şekilde okumalarına ve anlamlandırmalarına yardımcı olur. Arama motorları siteleri değerlendirirken kullanıcı deneyimine göre yapar. Oluşturacağı algoritmayı kullanıcının talebi doğrultusunda şekillendirir.

SEO dışı düzenlemede ise yöntemler tamamen farklıdır. Bunlardan en fazla talep göreni sitenin kaliteli ve baclink sayısının fazla olmasıdır. Bir web sitesinin diğer web sitesine verdiği linke baclink adı verilir. Ancak, arama motorları, bunların başında en popüler olan arama motorları da dahil olmak üzere baclinklere karşıdır. Çünkü bu baclinkler arama motorunda referans durumuna düşer. Arama motorları hiçbir referansı kabul etmezler. Kullanılan referansların da gerçek olması gerekir. Gerçek ve kaliteli web sitesi yaratmanın tek yolu işinin ehli insanlarla çalışmaktır. Böyle bir çalışma sonucu insanlar sitenize baclink verirler. Arama motorları baclinklerden sonra en çok reklam ve etkinliklere önem verirler.

İnternet hayatımızın her alanına müdahale ettiğinden bu yana, arama motorlarında en çok aranılan kelime sayıları, çıkış sayfaları, küçük yazılar gibi unsurlara çok dikkat edilmektedir. Çünkü, bir kelimenin arama motorlarında arama sırasında en üstlerde olması demek o kelimenin içerik olarak geçtiği sitenin de ön planda olması demektir, konuyla ilgili geniş bilgileri ise seoamk.com sitesinden kolaylıkla bulabilirsiniz.

Black hat SEO nedir? ilk olarak 2006 yılında Rohit Bhargava tarafından ortaya atılmıştır.2006 yılında kaleme aldığı makalesinde seo’dan yani  “Search Engine Optimization” kelimesinden bahsetmiştir. Bu makalede 5 maddelik bir liste yayımlamıştır. Daha sonra belirli kişiler tarafından geliştirilerek bu 5 madde, 16 maddeye çıkarılmıştır. Seo’da en önemli unsur, içeriğin özgün olmasıdır. Yani yazan kişinin, hazırlanan web sitesinin başka hiçbir yerde kullanılmaması gerekir. Sitenin açılış hızını doğrudan etkileyebilecek unsurlar olması önemlidir. Çünkü internet kullanıcıları, aradıkları kelimenin geçtiği sayfanın anında açılmasını beklerler. Sitedeki tüm kelimelerin site ile uyumlu olması gerekmektedir. Yapılan web sitelerinin güncel olması önemlidir. Site içi yerel uzantılar kullanılmalıdır. Resimler ve metinler özgün olmalıdır. Site içi dolaşım sıkıntısız olmalıdır. En önemlisi de site içinde kullanılacak anahtar kelimelerin yoğunluğunun belirlenmesi gerekmektedir. Hangi kelimeler ne sıklıkla kullanılacak bunlar doğru tespit edilmelidir. Kullanıcıların, bu kelimeler neticesinde siteye ulaşabildiğini unutmamak gerekir. Konuyla alakalı kelimeler koyu renk ya da kalın- italik yazılmalıdır.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir